CR0805-FX-51R1ELF
DigiKey Part Number
118-CR0805-FX-51R1ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CR0805-FX-51R1ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CR0805-FX-51R1ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0805-FX-51R1ELF
Description
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
51.1 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
CR0805-FX-51R1ELF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)