CM453232-6R8JL
DigiKey Part Number
CM453232-6R8JLTR-ND - Tape & Reel (TR)
CM453232-6R8JLCT-ND - Cut Tape (CT)
CM453232-6R8JLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CM453232-6R8JL
Description
FIXED IND 6.8UH 285MA 1.2 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 285 mA 1.2Ohm Max 1812 (4532 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CM453232-6R8JL Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.2Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
27MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1812
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)