CM453232-1R8JL
DigiKey Part Number
CM453232-1R8JL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CM453232-1R8JL
Description
FIXED IND 1.8UH 390MA 650 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 390 mA 650mOhm Max 1812 (4532 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CM453232-1R8JL Models
Category
DC Resistance (DCR)
650mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
60MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1812
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)