CHV0805AFX-1004ELF
DigiKey Part Number
118-CHV0805AFX-1004ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CHV0805AFX-1004ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CHV0805AFX-1004ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHV0805AFX-1004ELF
Description
RESHV A 0805 1M 1% 0.125W TCR100
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 MOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CHV0805AFX-1004ELF Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, High Voltage, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)