CHV0805-FX-1804ELF
DigiKey Part Number
CHV0805-FX-1804ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CHV0805-FX-1804ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
CHV0805-FX-1804ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHV0805-FX-1804ELF
Description
RES SMD 1.8M OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
1.8 MOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) High Voltage Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CHV0805-FX-1804ELF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)