CHP0603-JW-101ELF
DigiKey Part Number
118-CHP0603-JW-101ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CHP0603-JW-101ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CHP0603-JW-101ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHP0603-JW-101ELF
Description
RESHIGHPOWER 0603 100R 5% 1/3W T
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CHP0603-JW-101ELF Models
Category
Features
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)