CDSOT23-T15C-Q
DigiKey Part Number
118-CDSOT23-T15C-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CDSOT23-T15C-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CDSOT23-T15C-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSOT23-T15C-Q
Description
TVS DIODE 15VWM 25VC SOT233
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25V Clamp 15A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Category
Power Line Protection
Yes
Mfr
Applications
Telecom
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
60pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15A (8/20µs)
Base Product Number
Power - Peak Pulse
500W