CD214A-T60CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 344.021
Datasheet
Comchip Technology
96.8V Clamp 4.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
CD214A-T60CALF
DigiKey Part Number
CD214A-T60CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214A-T60CALF
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214A-T60CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V