BVRA1812-30PFR
DigiKey Part Number
118-BVRA1812-30PFRTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-BVRA1812-30PFRCT-ND - Cut Tape (CT)
118-BVRA1812-30PFRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BVRA1812-30PFR
Description
VARISTOR MLV AUTO 30VAC
Detailed Description
50 V 800 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1812 (4532 Metric)
Category
Current - Surge
800 A
Energy
4.2J
Capacitance @ Frequency
2500 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
30 V
Maximum DC Volts
38 V
Varistor Voltage (Min)
46 V
Varistor Voltage (Typ)
50 V
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Varistor Voltage (Max)
54 V