BVRA0805-11PFR
DigiKey Part Number
118-BVRA0805-11PFRTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-BVRA0805-11PFRCT-ND - Cut Tape (CT)
118-BVRA0805-11PFRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BVRA0805-11PFR
Description
VARISTOR 19V 100A 0805
Detailed Description
19 V 100 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Category
Current - Surge
100 A
Energy
0.1J
Capacitance @ Frequency
500 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
11 V
Maximum DC Volts
14 V
Varistor Voltage (Min)
17 V
Varistor Voltage (Typ)
19 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Max)
21 V