BVRA0603-25PFR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BVRA0603-25PFR |
Description | VARISTOR 40V 30A 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Surge 30 A |
Manufacturer Bourns Inc. | Energy 0.2J |
Series | Number of Circuits 1 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 100 pF @ 1 kHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Maximum AC Volts 25 V | Grade Automotive |
Maximum DC Volts 31 V | Qualification AEC-Q200 |
Varistor Voltage (Min) 36 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Typ) 40 V | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Varistor Voltage (Max) 44 V |