BVRA0603-25PFR
DigiKey Part Number
118-BVRA0603-25PFRTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-BVRA0603-25PFRCT-ND - Cut Tape (CT)
118-BVRA0603-25PFRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BVRA0603-25PFR
Description
VARISTOR 40V 30A 0603
Detailed Description
40 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Category
Current - Surge
30 A
Energy
0.2J
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
25 V
Maximum DC Volts
31 V
Varistor Voltage (Min)
36 V
Varistor Voltage (Typ)
40 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Max)
44 V