BN-LG20Y121MYB
DigiKey Part Number
118-BN-LG20Y121MYB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BN-LG20Y121MYB
Description
THERMISTOR NTC ICL 20MM 120 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
NTC Thermistor 120 Disc 20mm
Category
Resistance Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Series
Power - Max
4.9 W
Packaging
Bag
Length - Lead Wire
0.94" (24.00mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance in Ohms @ 25°C
120
Package / Case
Disc 20mm