91U1A-T22-B20L
DigiKey Part Number
91U1A-T22-B20L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
91U1A-T22-B20L
Description
POT 100K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 1W PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
91U1A-T22-B20L Models
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Manufacturer
Bourns Inc.
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Series
Rotation
300°
Packaging
Tray
Resistive Material
Conductive Plastic
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
100k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.866" (22.00mm)
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.157" (3.99mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M7 x 0.75
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Rectangular - 0.687" x 0.625" Face (17.45mm x 15.88mm)