91U1A-T22-B13L
DigiKey Part Number
91U1A-T22-B13L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
91U1A-T22-B13L
Description
POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Detailed Description
5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 1W PC Pins
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Packaging
Tray
Resistive Material
Conductive Plastic
Resistance (Ohms)
5k
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.866" (22.00mm)
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.157" (3.99mm)
Size - Body
Rectangular - 0.687" x 0.625" Face (17.45mm x 15.88mm)