5.0SMDJ60CA-Q
DigiKey Part Number
118-5.0SMDJ60CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-5.0SMDJ60CA-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-5.0SMDJ60CA-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ60CA-Q
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96.8V Clamp 51.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.7A