5.0SMDJ12CA-Q
DigiKey Part Number
118-5.0SMDJ12CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-5.0SMDJ12CA-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-5.0SMDJ12CA-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ12CA-Q
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.9V Clamp 252A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5.0SMDJ12CA-Q Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
252A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V