5.0SMDJ12CA-H
DigiKey Part Number
5.0SMDJ12CA-HTR-ND - Tape & Reel (TR)
5.0SMDJ12CA-HCT-ND - Cut Tape (CT)
5.0SMDJ12CA-HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ12CA-H
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
19.9V Clamp 252A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5.0SMDJ12CA-H Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
252A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V