3852C-282-103AL
3852C-282-103AL
3852C-282-103AL
DigiKey Part Number
3852C-282-103AL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3852C-282-103AL
Description
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
57 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 2W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Bourns Inc.
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Rotation
280°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
1/4-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.750" Dia (19.05mm)