3852C-162-102AL
DigiKey Part Number
118-3852C-162-102AL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3852C-162-102AL
Description
POT 1K OHM 2W CERMET LINEAR
Detailed Description
1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 2W Solder Lug
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3852C-162-102AL Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Rotation
280°
Packaging
Tray
Resistance (Ohms)
1k
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.500" (12.70mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Bushing Thread
1/4-32
Size - Body
Round - 0.750" Dia (19.05mm)