3549S-1AB-102B
DigiKey Part Number
3549S-1AB-102B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3549S-1AB-102B
Description
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 10.0 Turns Wirewound 2W Solder Lug
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Rotation
3600°
Resistive Material
Wirewound
Resistance (Ohms)
1k
Tolerance
±3%
Actuator Length
0.811" (20.60mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Bushing Thread
M9 x 0.75
Number of Turns
10.0
Size - Body
Round - 0.885" Dia (22.48mm)