3548H-1AA-502A
DigiKey Part Number
3548H-1AA-502A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3548H-1AA-502A
Description
POT 5K OHM 1.5W HYBRITRON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 5.0 Turns Hybritron® 1.5W Solder Lug
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Rotation
1800°
Resistive Material
Hybritron®
Resistance (Ohms)
5k
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.813" (20.64mm)
Power (Watts)
1.5W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
5.0
Size - Body
Round - 0.885" Dia (22.48mm)