3547H-1AA-502A
DigiKey Part Number
3547H-1AA-502A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3547H-1AA-502A
Description
POT 5K OHM 1W HYBRITRON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 3.0 Turns Hybritron® 1W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Bourns Inc.
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Rotation
1080°
Packaging
Tray
Resistive Material
Hybritron®
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
5k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.813" (20.64mm)
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
3.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.885" Dia (22.48mm)