3362H-1-104LF
DigiKey Part Number
3362H-104LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3362H-1-104LF
Description
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
100 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3362H-1-104LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Resistance
100 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%