3361P-1-205GLF
DigiKey Part Number
118-3361P-1-205GLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-3361P-1-205GLFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-3361P-1-205GLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3361P-1-205GLF
Description
TRIMMER 2MOHM 0.5W GULL WING TOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 MOhms 0.5W, 1/2W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3361P-1-205GLF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
2 MOhms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.277" x 0.264" Face (7.04mm x 6.70mm)
Tolerance
±10%