3310Y-001-204L
DigiKey Part Number
3310Y-001-204L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3310Y-001-204L
Description
POT 200K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Detailed Description
200k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.25W, 1/4W PC Pins
EDA/CAD Models
3310Y-001-204L Models
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Resistance (Ohms)
200k
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.500" (12.70mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Size - Body
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)