3296W-1-203A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 5.070
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 4.235
Datasheet
20 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
3296W-1-203A
DigiKey Part Number
3296W-1-203A-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3296W-1-203A
Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
3296W-1-203A Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Resistance
20 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.190" Face (9.53mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%