3223J-1-503E
DigiKey Part Number
3223J-1-503ETR-ND - Tape & Reel (TR)
3223J-1-503ECT-ND - Cut Tape (CT)
3223J-1-503EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3223J-1-503E
Description
TRIMMER 50K OHM 0.125W J LEAD
Detailed Description
50 kOhms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
3223J-1-503E Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
50 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Size / Dimension
Rectangular - 0.154" x 0.125" Face (3.90mm x 3.18mm)
Tolerance
±20%