3223G-1-502E
DigiKey Part Number
3223G-1-502ETR-ND - Tape & Reel (TR)
3223G-1-502ECT-ND - Cut Tape (CT)
3223G-1-502EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3223G-1-502E
Description
TRIMMER 5K OHM 0.125W GW SIDE
Detailed Description
5 kOhms 0.125W, 1/8W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
3223G-1-502E Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
5 kOhms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Size / Dimension
Rectangular - 0.154" x 0.125" Face (3.90mm x 3.18mm)
Tolerance
±20%