3214W-1-501G
DigiKey Part Number
118-3214W-1-501GTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-3214W-1-501GCT-ND - Cut Tape (CT)
118-3214W-1-501GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3214W-1-501G
Description
TRIMMER 500 OHM 0.25W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 5.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3214W-1-501G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
5.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
500 Ohms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%