15KPA030C-SD-Q
DigiKey Part Number
118-15KPA030C-SD-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-15KPA030C-SD-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-15KPA030C-SD-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA030C-SD-Q
Description
TVS DIODE 30VWM 46.6VC DO218
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
46.6V Clamp 321.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
321.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Breakdown (Min)
30.54V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
46.6V