GPTGP6000ULM-0.060-12-0816 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Laird Technologies - Thermal Materials
In Stock: 188
Datasheet
Thermal Pad Gray 406.40mm x 203.20mm Rectangular Tacky - Both Sides
GPTGP6000ULM-0.060-12-0816
DigiKey Part Number
211-GPTGP6000ULM-0.060-12-0816-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GPTGP6000ULM-0.060-12-0816
Description
THERM PAD 406.4X203.2MM GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Adhesive
Tacky - Both Sides
Manufacturer
Bergquist
Backing, Carrier
Fiberglass
Series
Color
Gray
Packaging
Box
Thermal Conductivity
6.0W/m-K
Part Status
Active
Shelf Life
6 Months
Type
Gap Filler Pad, Sheet
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Shape
Rectangular
Storage/Refrigeration Temperature
77°F (25°C)
Outline
406.40mm x 203.20mm
Digi-Key Storage
Room Temperature
Thickness
0.0600" (1.524mm)