SWM12-5-NH-MUB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
5V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
CUI External Medical Power Supplies | Digi-Key Daily
CUI IEC 62368-1 Adapters | Digi-Key Daily
SWM12-5-NH-MUB
DigiKey Part Number
SWM12-5-NH-MUB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWM12-5-NH-MUB
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Applications
Medical
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
USB Micro
Region Utilized
North America
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.17" L x 0.98" W x 1.44" H (55.0mm x 25.0mm x 36.7mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Voltage - Output
5V
Standard Number
C22.2 No. 60601-1; 55024; 55032 Class B; 60601-1; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output (Max)
2.4A
Base Product Number
Power (Watts)
12 W