ABC75-1T30L
DigiKey Part Number
179-ABC75-1T30L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABC75-1T30L
Description
AC/DC CONVERTER 30V 75W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 30V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
ABC75-1T30L Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
91%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.00" H (76.2mm x 50.8mm x 25.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, CSA, cUL, NEMKO, UL
Voltage - Output 1
30V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
2.5 A