ABC60-3003G is Obsolete and no longer manufactured.
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 3 Output 3.3V 5.2V -12.8V 90 ~ 264 VAC Input
Bel ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies | Digi-Key Daily
ABC60-3003G
DigiKey Part Number
179-2739-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABC60-3003G
Description
AC/DC CNVT 3.3V 5.2V -12.8V 60W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ABC60-3003G Models
Category
Current - Output 3
500 mA
Mfr
Power (Watts)
Voltage - Isolation
4.242 kV
Part Status
Obsolete
Efficiency
85%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
3
Features
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
3.3V
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Voltage - Output 2
5.2V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 3
-12.8V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
8 A
Base Product Number
Current - Output 2
3 A