ABC60-1024G is Obsolete and no longer manufactured.
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Bel ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies | Digi-Key Daily
ABC60-1024G
DigiKey Part Number
179-2619-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABC60-1024G
Description
AC/DC CONVERTER 24V 60W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ABC60-1024G Models
Voltage - Isolation
4.242 kV
Series
Efficiency
85%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
2.7 A