ABC40-1005G is Obsolete and no longer manufactured.
Bel Power Solutions
In Stock: 83
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 5.1V 90 ~ 264 VAC Input
Bel ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies | Digi-Key Daily
ABC40-1005G
DigiKey Part Number
179-2567-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABC40-1005G
Description
AC/DC CONVERTER 5.1V 40W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ABC40-1005G Models
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
4.242 kV
Packaging
Box
Efficiency
85%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Voltage - Output 1
5.1V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
8 A