ABC225-1T15L is Obsolete and no longer manufactured.
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
Bel ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies | Digi-Key Daily
ABC225-1T15L
DigiKey Part Number
179-2811-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABC225-1T15L
Description
AC/DC CONVERTER 15V 113W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ABC225-1T15L Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
92%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.00" H (101.6mm x 50.8mm x 25.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
7.5 A