S558-5999-AA-F
DigiKey Part Number
5923-S558-5999-AA-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-S558-5999-AA-FCT-ND - Cut Tape (CT)
5923-S558-5999-AA-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S558-5999-AA-F
Description
MODULE XFRMR LAN 10/100B-TX SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LAN 10/100 Base-T Pulse Transformer 1CT:1CT Transmitter, 1CT:1CT Receiver Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S558-5999-AA-F Models
Category
Turns Ratio - Primary:Secondary
1CT:1CT Transmitter, 1CT:1CT Receiver
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
1.100" L x 0.476" W (27.94mm x 12.09mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.236" (5.99mm)
Transformer Type
LAN 10/100 Base-T
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C