0ZRR0185FF1A
DigiKey Part Number
5923-0ZRR0185FF1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRR0185FF1A
Description
PTC RESET FUSE 60V 1.85A RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 1.85 A Ih Through Hole Radial, Disc
EDA/CAD Models
0ZRR0185FF1A Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
80 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
190 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Voltage - Max
60V
Current - Hold (Ih) (Max)
1.85 A
Size / Dimension
0.701" Dia x 0.122" T (17.80mm x 3.10mm)
Current - Trip (It)
3.7 A
Height - Seated (Max)
0.902" (22.90mm)
Current - Max
40 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)