0ZRA1100FF1A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 326
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 2.992
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 11 A Ih Through Hole Radial, Disc
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
0ZRA1100FF1A
DigiKey Part Number
5923-0ZRA1100FF1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRA1100FF1A
Description
PTC RESET FUSE 16V 11A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0ZRA1100FF1A Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
3 mOhms
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
10 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Box
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
16V
Package / Case
Radial, Disc
Current - Hold (Ih) (Max)
11 A
Size / Dimension
0.689" L x 0.118" W (17.50mm x 3.00mm)
Current - Trip (It)
18.7 A
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Current - Max
100 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)