0ZCN0150FF2C
DigiKey Part Number
5923-0ZCN0150FF2CTR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ZCN0150FF2CCT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0ZCN0150FF2CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZCN0150FF2C
Description
PTC RESET FUSE 15V 1.5A 2016
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 1.5 A Ih Surface Mount 2016 (5041 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ZCN0150FF2C Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
70 mOhms
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
180 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
15V
Package / Case
2016 (5041 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
1.5 A
Size / Dimension
0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
Current - Trip (It)
3 A
Thickness (Max)
0.026" (0.65mm)
Current - Max
100 A