0ZCN0150FF2C | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 0ZCN0150FF2C |
Description | PTC RESET FUSE 15V 1.5A 2016 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 1.5 A Ih Surface Mount 2016 (5041 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 0ZCN0150FF2C Models |
Category | Resistance - Initial (Ri) (Min) 70 mOhms |
Manufacturer Bel Fuse Inc. | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 180 mOhms |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q200 |
Type Polymeric | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Max 15V | Package / Case 2016 (5041 Metric), Concave |
Current - Hold (Ih) (Max) 1.5 A | Size / Dimension 0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm) |
Current - Trip (It) 3 A | Thickness (Max) 0.026" (0.65mm) |
Current - Max 100 A | Approval Agency AEC-Q200, cURus, TUV, UL |