0ZCJ0100FF2E
DigiKey Part Number
5923-0ZCJ0100FF2ETR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ZCJ0100FF2ECT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0ZCJ0100FF2EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZCJ0100FF2E
Description
PTC RESET FUSE 6V 1A 1206
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1 A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
EDA/CAD Models
0ZCJ0100FF2E Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
55 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
210 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
6V
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
1 A
Size / Dimension
0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
Current - Trip (It)
1.8 A
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Max
100 A