0ZCG0030FF2C
DigiKey Part Number
5923-0ZCG0030FF2CTR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ZCG0030FF2CCT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0ZCG0030FF2CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZCG0030FF2C
Description
PTC RESET FUSE 30V 300MA 1812
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 300 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
EDA/CAD Models
0ZCG0030FF2C Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
200 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.75 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
30V
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
300 mA
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Trip (It)
600 mA
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)
Current - Max
40 A