0AMA-0100-TD
DigiKey Part Number
5923-0AMA-0100-TDTR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0AMA-0100-TDCT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0AMA-0100-TDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0AMA-0100-TD
Description
FUSE HAZARD LOCATION 250V 100MA
Detailed Description
100mA 250 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
100mA
Size / Dimension
0.118" Dia x 0.343" L (3.00mm x 8.70mm)
Voltage Rating - AC
250 VAC
Melting I²t
8.7E-4
Voltage Rating - DC
250 VDC
DC Cold Resistance
2.87 Ohms