0AMA-0080-TD
DigiKey Part Number
5923-0AMA-0080-TDTR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0AMA-0080-TDCT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0AMA-0080-TDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0AMA-0080-TD
Description
FUSE HAZARD LOCATION 250V 80MA
Detailed Description
80mA 250 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
80mA
Size / Dimension
0.118" Dia x 0.343" L (3.00mm x 8.70mm)
Voltage Rating - AC
250 VAC
Melting I²t
1.8E-4
Voltage Rating - DC
250 VDC
DC Cold Resistance
5.1 Ohms