0AKSBK450-BA
DigiKey Part Number
5923-0AKSBK450-BA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0AKSBK450-BA
Description
FUSE 450A 500V STUD MNT
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
450A 500 VDC Fuse Square Bolt Mount
Category
Current Rating (Amps)
450A
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Voltage Rating - DC
500 VDC
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Mounting Type
Bolt Mount
Package / Case
Rectangular, Blade
Fuse Type
Square
Size / Dimension
1.921" L x 1.429" W x 1.234" H (48.80mm x 36.30mm x 31.35mm)