0AKHBK300-BA
DigiKey Part Number
5923-0AKHBK300-BA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0AKHBK300-BA
Description
1000V-RATED FUSE FOR EV/HEV/ESS
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300A 1 kVDC Fuse Square Bolt Mount
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Applications
Electrical, Industrial
Series
Class
aR
Packaging
Box
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Part Status
Active
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Fuse Type
Square
Package / Case
Rectangular, Blade
Current Rating (Amps)
300A
Size / Dimension
2.827" L x 1.850" W x 1.890" H (71.80mm x 47.00mm x 48.00mm)