0ACG-2500-TE | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 0ACG-2500-TE |
Description | FUSE BRD 2.5A 350VAC 500VDC 2SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.5 A 350 V 500 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 0ACG-2500-TE Models |
Category | Voltage Rating - DC |
Mfr | Package / Case |
Series | Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Melting I²t 2.6 |
Part Status Active | Approval Agency AEC-Q200, cURus |
Mounting Type Surface Mount | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Fuse Type | Size / Dimension 0.433" L x 0.197" W x 0.197" H (11.00mm x 5.00mm x 5.00mm) |
Current Rating (Amps) | DC Cold Resistance 0.04 Ohms |
Voltage Rating - AC 350 V |